איך הפכתי לסופר עצמאי?


קצת עלי

היי. שמי לירון פיין, ואני גר במודיעין עם אשה מקסימה ממני, שלשה ילדים חכמים ממני ומספר משתנה של חתולי חצר מייגעים. מי שרוצה לדעת עלי יותר בהחלט יכול למצוא אותי בגוגל (פשוט לחפש, בעברית ובאנגלית) ובפרופיל הפייסבוק הפרטי שלי, אבל בגדול - אני בדיוק כמו הרבה מאוד אנשים בישראל. בחיי היום יום שלי אני כותב עבור לקוחותי - ובלילות אני כותב עבור הנשמה.

לפני קצת יותר מעשור הוצאתי את הספר הראשון שלי בישראל ("אל מלא רחמים". בקרוב באמזון). זה לא היה קל. כעשר הוצאות ספרים דחו את כתב היד, חמש רצו ממני כסף כדי להוציא אותו (היום רוצים הרבה יותר – זה נהיה הביזנס שלהן, להרוויח מהסופרים ולא מהספרים) והוצאה אחת התלהבה מאוד והוציאה אותו חינם, "עד כיסוי הוצאותיה".


הספר נמכר יפה – אבל כמובן שלא ראיתי ממנו שקל. מאז הוצאתי בישראל עוד שלושה ספרים, בדרכים שונות אבל עם תוצאות דומות.  

היום, כידוע, המצב גרוע בהרבה. כדי להוציא היום ספר בישראל צריך לשלם עשרות אלפי שקלים להוצאת ספרים, לוותר על הזכויות, להסכים לתמלוגים עלובים - ובסוף לראות איך הספר מתפוגג אחרי שבועיים ממדפי חנויות הספרים, כאילו לא היה מעולם.
  
זה נראה לכם הגיוני? לי לא. מה בסך הכל רציתי? להוציא ספר, עליו עבדתי חודשים ארוכים, ולהציג לקהל? למה לעשוק אותי בדרך? כמעט התייאשתי לגמרי – אבל אז גיליתי את אמריקה. ויותר נכון: את אמזון. זו חנות הספרים הגדולה ביותר בעולם, שמוכרת מדי שנה מאות מיליוני ספרים – ביניהם גם את הספרים שלי. 


...ואז גיליתי את אמזון

אמריקה, מסתבר, עוברת מהפיכה מטורפת בתחום הספרות. אמזון, חנות הספרים הגדולה בעולם (והאתר התשיעי הכי נצפה) מאפשרת היום לכל סופר להוציא לאור ספר ללא עלות וללא ויתור על הזכויות, הן בעותק מודפס והן בעותק דיגיטלי. היא נותנת עד 70% מהתמלוגים ואפילו עוזרת בהפצה ובקידום!

זו מהפכה, ובאמת - יותר ויותר סופרים יוצאים לדרך עצמאית ומפסיקים לממן את הוצאות הספרים. חלקם מרוויחים עשרות ומאות אלפי דולרים בחודש, אבל גם מי שלא - לפחות לא הוציא עשרות אלפי ש"ח כדי להתגאות בעובדה שהוא הוציא ספר.

כל אחד יכול לעשות את זה. לי יש כבר כעשרים ספרים שם, במספר שמות עט שונים.

כיום אני מרוויח, בתמלוגים, סכומים שנעים בין 500-2000 דולר בחודש. כל חודש. אני עדיין לא סופר במשרה מלאה, אבל בהחלט בדרך לשם. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה